Čo je to doména?

Doména je webová adresa priradená ku každej webovej stránke. Skladá sa z názvu a prípony. Názov je unikátny, vďaka čomu ho môžete nájsť na internete.

Aké sú typy domén?

Čím sa riadiť pri výbere domény, čo zvážiť? Pri výbere názvu, si môžete zvoliť jedno z mnohých rozšírení, napr. .pl, .org, .com. Závisí to od oblasti pôsobenia. Ak chce byť osoba alebo firma ľahko vyhľadávaná v globálnych internetových zdrojoch, mala by si zvoliť globálnu doménu.

Táto kategória zahŕňa oi. rozšírenia: .com (firmy), .info (informácie), .edu (vzdelávanie), .gov (vláda). Dnes je rozdelenie domén zmluvné. To je obzvlášť viditeľné na príklade stránok .com. Stránky s týmto rozšírením sú v súčasnosti univerzálne a ešte bežnejšie ako národné domény. Stále čoraz viac sú populárne tiež NTLD domény.

Čo sú to národné domény? Každá krajina má priradenú skratku skladajúcu sa z dvoch písmen, napr. .pl je Poľsko, .be Belgicko a .pe Peru. Podľa štatistík výskumného ústavu NASK, ktorý sa zaoberá doménovými registrami, 67% všetkých poľských adries sú názvy s príponou .pl. Len 16% predstavujú funkčné domény s príponou .com.pl

Ak chcete svoj web rozšíriť o obchod, blog alebo iné doplnkové funkcie, použite možnosť vytvorenia subdomény. Toto je internetová adresa, ktorá je vytvorená v hlavnej doméne. Vďaka tomu môžete vytvoriť niekoľko oddelení. Napr. subdoménou IONOS je blog.ionos.sk a pomoc.ionos.sk.  Svoju doménu môžete zaregistrovať prostredníctvom nášho rýchleho vyhľadávacieho nástroja na adrese adrese https://ionos.sk/domeny.

Oplatí sa vybrať regionálnu adresu?

Stojí za to, vzhľadom na rastúci počet stránok v globálnej sieti, znížiť dosah svojej webovej stránky a zvoliť si rozšírenie pre bezprostredné okolie? To je dobré riešenie pre podnikateľov pôsobiacich na miestnej úrovni.

Zákazník, ktorý do vyhľadávača zadá „fyzioterapia Olštýn“, ľahko nájde vo výsledkoch vyhľadávania podnik, ktorý používa regionálnu doménu .olsztyn.pl. Na týchto adresách nájdete aj webové stránky miestnych organizácií a inštitúcií, napr. pck.lodz.pl, muzeum.wloclawek.pl.

Nákup domén s regionálnou koncovkou je tiež dobrý nápad pre firmy, ktoré pôsobia po celej krajine, ale majú pobočky v krajských mestách. Zakúpením adresy firma.miasto.pl pre všetky pobočky uľahčíte zákazníkom zo všetkých regiónov, nájdenie stránky. Rezervácia všetkých možných adries bude chrániť pred cybersquattingom, tj. registráciou internetových adries známych osôb alebo firiem identických s názvom vybranej firmy a ich opätovným predajom za zvýšenú cenu. Prevencia tohto javu je ochranou proti nezákonnému používaniu ochrannej známky v názve webovej stránky.

Kedy vyprší platnosť domény?

Každá adresa má svoj vlastný životný cyklus, počítaný od okamihu registrácie domény. Tento cyklus závisí na predpisoch registra toho, kto spravuje danú adresu (pre domény .pl, sa týmto zaoberá NASK) a o aký typ rozšírenia ide. Pri predĺžení platnosti domény je vyžadovaný ďalší poplatok, ktorý si účtuje register, napr. NASK. Pokiaľ platnosť domény nepredĺžite, po uplynutí času stanoveného v predpisoch sa vráti do skupiny voľných mien. Vtedy bude niekto iný môcť odkúpiť Vašu adresu.

Obsadená doména, ako ju odkúpiť?

Ak je vybraný názov obsadený, skontrolujte jeho dostupnosť na burze domén. V IONOS si môžete kúpiť doménu, ktorá pochádza z takej burzy. Nemusíte sa takéhoto riešenia obávať, pretože je to pohodlný a osvedčený obrat adries z druhej ruky. Adresy, ktoré možno zakúpiť, sú zaregistrované, preto burza zaručuje obom stranám bezpečnosť takejto transakcie. Prostriedky sú zvyčajne zasielané prostredníctvom dôveryhodného účtu Escrow. V IONOS je proces prenosu domény priebežne monitorovaný a kúpa adresy prebieha priamo od súčasného vlastníka strany prostredníctvom IONOS.

Vyhľadávanie
Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Často kladené otázky
Registrácia služieb
Zákaznícky panel
Domény
Hosting
Automatický inštalátor CMS
Databázy
FTP
Elektronická pošta
Webmail
E-mailové programy
SSL certifikát
Website Builder
Office 365
Google Workspace
Bezpečnosť
Vedomostná základňa
WordPress
alebo