Prečo vytvoriť webovú stránku WWW na WordPress?

Viac ako 1/3 webových stránok na svete je založená na WordPress, od malých blogov po komplexné webové stránky veľkých spoločností, tj. Sony, Time Inc., New York Post alebo NBC. Hoci to nie je jediný bezplatný systém pre správu obsahu na webových stránkach, používatelia si ho cenia pre jedinečnosť mnohých funkcií a flexibilitu pri vytváraní webovej stránky pre ľubovoľné účely. To preto je najvyberanejším CMS-om (ang. Content Management System), ale existuje mnoho ďalších dôvodov pre jeho popularitu.

OBSAH

Názory na WordPress

WordPress je na vrchole zoznamu troch najpoužívanejších systémov budovania webových stránok na svete. Na druhom mieste je Joomla a pódium uzatvára Drupal. Všetky tieto systémy sú zadarmo a široko dostupné na stiahnutie a inštaláciu na hostingu. Každá z nich je tiež vybavená doplnkami, ktoré zlepšujú prevádzku webovej stránky a umožňujú jej prispôsobenie individuálnym potrebám užívateľa. Ako sa stalo, že sa práve WordPress stal číslom 1? Čert tkvie ako vždy v maličkostiach.

Záujem o frázu WordPress v priebehu roka 2018 v službe Google Trends. Žltá – Drupal,  červená – Joomla.

V priebehu rokov sa WordPress stal softvérom oveľa otvorenejším pre začínajúcich používateľov a jeho úspech je primárne spôsobený jednoduchou inštaláciou a prvým tzv. dobrým dojmom. Používateľ aj bez technických znalostí sa oveľa rýchlejšie orientuje v rozhraní WordPress, než v prípade Joomly alebo Drupalu. Veľkou prednosťou WordPress je to, že už niekoľko rokov systematicky uľahčuje nezávislú tvorbu stránok prostredníctvom ďalších editorov (tzv. Page Buildery), k dispozícii vo forme doplnkov (ktorých inštalácia je rovnako triviálna). Kým spomínané editory budia kontroverziu medzi profesionálmi kódujúcimi motívy na objednávku, pre laika sú skvelým spôsobom, ako postaviť svoju vlastnú webovú stránku, ktorá sa rýchlo premení na estetický blog, internetový obchod alebo jednoduchú stránku – vizitku.

Joomla a Drupal, napriek použitiu podobného programovacieho jazyka, nie sú tak priateľské ako WordPress a zásady prevádzky a vytváranie stránok s ich pomocou, nie sú pre začiatočníkov tak priehľadné. To však neznamená, že sa jedná o horšie riešenie – sú proste iné, zamerané na skúsenejších užívateľov.

WordPress a jeho použitie

Hoci bol WordPress pôvodne vytvorený pre blogovanie a súvisiace typy online publikovanie, teraz funguje v oveľa širšej oblasti. Vďaka svojej flexibilite v spojení s veľkou komunitou, tvoriacou doplnky je obvykle prvou voľbou pre správu rozsiahlych webov veľkých medzinárodných spoločností, ako aj malých spoločností a blogerov, ktorí chcú propagovať svoju značku nielen na sociálnych médiách.

Počúvate The Rolling Stones? Ich oficiálne stránky boli vytvorené vďaka WordPress!

Weby vytvorené pomocou WordPress sa môžu stať online obchodmi (vďaka doplnku WooCommerce), predstaviť portfólio fotografa alebo programátora, slúžiť ako informačná služba pre konkrétnu komunitu a dokonca ako portál pre publikovanie podcastov. To, v čom je WordPress obzvlášť silný, je pripravenosť pracovať tzv. „Out of the box“ (ihneď po inštalácii). Po spustení aplikácie okamžite získavame prístup ku všetkým potrebným prvkom Publikácie záznamov, článkov i tiež úprave vzhľadu. Inštalácia ďalších doplnkov rozširuje už tak širokú škálu možností.

WordPress je riešenie pre začiatočníkov aj profesionálov

WordPress je tiež zaujímavým prípadom spájajúcim začiatočníkov s profesionálmi. Prvý z nich, si ho vyberajú kvôli rýchlej a jednoduchej tvorbe obsahu, zatiaľ čo druhí využívajú WordPress z finančných dôvodov – programovanie vlastných doplnkov, ponuka auditov webových stránok a dokonca aj zabezpečenie webu proti počítačovým zločincom. Všetko, čo potrebuje používateľ na spustenie webovej stránky na WordPress, je názov domény a hosting. Existuje síce možnosť spustiť web na stránkach wordpress.org, ale súvisí to s radom obmedzení na základnej úrovni, napr. správou doplnkov alebo pozicionovaním webových stránok.

Pokiaľ chcete odštartovať svoju webovú stránku na WordPress – investujte do hostingu. V IONOS nájdete riešenie určené pre nadšencov tohto softvéru vo forme Hosting WordPress SSD – s modernými SSD diskami, ktoré zaisťujú rýchle načítanie webových stránok a stabilnú prevádzku pri silnom pohybe užívateľov. Jediným kliknutím nainštalujete WordPress a vďaka záložnej kópii uloženej až 7 dní späť sa budete cítiť bezpečne pri prevádzkovaní online podnikaniu.

Motívy a doplnky WordPress – vďaka nim vytvoríte ľubovoľné webové stránky

Stránka vizitka? Firemný blog? Internetový obchod? Alebo možno náborový web? WordPress ponúka užívateľom rad možností vo forme dodatkov a motívov, ktoré sú užitočné pri špecifikácii vzhľadu a funkcií novej webovej stránky. Neexistujú tu prakticky žiadne obmedzenia okrem časových a finančných. Vďaka WordPress môžete vytvoriť akýkoľvek typ webových stránok. Veľkú zásluhu na tom má lojálna a veľká komunita, ktorá systematicky rozvíja možnosti WordPress o nové doplnky.

Čo sú to doplnky WordPress?

Pluginy, alebo tzv. doplnky sú kúsky kódu určené na vykonávanie konkrétnych úloh na webových stránkach. Umožňujú používateľom vybaviť svoje webové stránky riešeniami, ako sú e-obchody, galérie, kontaktné formuláre atď. V prípade potreby možno doplnky aktivovať alebo deaktivovať a odinštalovať. Vzhľadom na ich povahu a vplyv na fungovanie webu je vhodné ich pravidelne aktualizovať. Stará verzia pluginu môže hackerom pomôcť prevziať kontrolu nad webom.

Mnoho doplnkov je k dispozícii zadarmo a ihneď, prostredníctvom oficiálneho úložiska v samotnej aplikácii. Okrem toho sú v sieti dostupné stovky webov, na ktorých si môžete zakúpiť platené pluginy alebo komponenty na zákazku. V prípade najpopulárnejších webov tohto typu sa môžete tiež spoľahnúť na technickú podporu a aktualizácie, vylepšujúce alebo pridávajúce nové funkcie.

Bohatstvo doplnkov pre rôzne použitie – je obrovskou prednosťou WordPress.

WordPress je priaznivý v pozicionovaní a SEO

Pozicionovanie stránky na Google je časovo náročné a často vyžaduje odborné znalosti a sledovanie aktivít konkurentov. Kľúčom k vysokej pozícii v Google a ďalších vyhľadávačoch je správna štruktúra webových stránok a optimalizácia obsahu a kľúčových slov. V prípade WordPress majú užívatelia o niečo jednoduchšiu úlohu, pretože komunita vytvorila niekoľko pluginov, ktoré Vám umožnia samému pozicionovať web.

Doplnky uľahčujú pozicionovanie stránky na Google. Zdroj – wordpress.org

Je však aj druhá strana mince – doplnky SEO do WordPress majú istú nevýhodu, menovite… ich obsluha vyžaduje veľa času. Veľké množstvo funkcií a možnosť optimalizovať aj jediný prvok webu spôsobujú, že sa nám môže stať, že nám počas dňa môže nevystačit čas na najdôležitejšiu vec, tj. prevádzkovanie firmy. Ak nemáte čas na vývoj svojej vlastnej stratégie SEO a chcete sa 100% sústrediť na chod svojho podnikania – obráťte sa na našich špecialistov. Bez ohľadu na odvetvie zviditeľníme Vašu stránku na Googli.

WordPress vyzerá dobre na smartphonoch

Responzívnosť, čiže prispôsobenie vzhľadu stránky iným zariadením, napr. mobilným, je takisto faktorom zohledňovaným v hodnotení Google. Po druhé, umožňuje čitateľom komfortným spôsobom prechádzať stránky pri zachovaní identického obsahu, čo je dôležité pri prezentovaní ponuky firmy alebo internetového obchodu. WordPress je v tomto ohľade dokonca vzorom. Prakticky všetky motívy (platené i bezplatné), ktoré sa objavili v posledných rokoch, sú vyvíjané v technológii RWD.

Náš blog bol tiež vytvorený vďaka WordPress a zobrazuje sa správne na mobilných zariadeniach.

Podpora WordPress prúdi z celého sveta

Komunita spojená s WordPress je umiestnená na všetkých kontinentoch. To pre zmenu ovplyvňuje dostupnosť doplnkov (pluginov) v rôznych jazykoch, vrátane slovenčiny. Najobľúbenejšie a najčastejšie sťahované doplnky sú 100% preložené na Váš rodný jazyk. Podpora a nadšenci WordPress sú zodpovední za aktualizáciu WordPress a jeho riadnu ochranu. Komunita WordPress sa tiež podieľa na mnohých činnostiach pre užívateľa: organizovaním táborov WordPress po celom svete a podporou rozvoja miestnych skupín užívateľov WordPress.

IONOS podporuje WordPress!

Každý druhý web v Poľsku používa hosting home.pl. Už viac ako 21 rokov podporujeme poľské spoločnosti v rozvoji ich internetovej ponuky, a WordPress je softvér, ktorý je na našej platforme najčastejšie vyberaný pre prevádzkovanie webovej stránky. Stabilita a spoľahlivosť služieb je možná oi. vďaka PHP vo verzii 7.3 a vyhradenej technickej podpore a tiež servera Apache, ktorý zaisťuje plnú kompatibilitu s najobľúbenejšími doplnkami pre tvorbu webových stránok na WordPress.

Balíčky WordPress Hosting SSD sú k dispozícii na https://ionos.sk/wordpress-hosting/.

 

 

Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Často kladené otázky
Registrácia služieb
Zákaznícky panel
Domény
Hosting
Automatický inštalátor CMS
Databázy
FTP
Elektronická pošta
Webmail
E-mailové programy
SSL certifikát
Website Builder
Office 365
Google Workspace
Bezpečnosť
Vedomostná základňa
WordPress
alebo