Životný cyklus domény — kedy bude doména vol’ná?


Každá doména má špecifický životný cyklus, ktorý určuje moment registrácie domény a koniec predplatitel’ského obdobia. Okrem toho existujú d’alšie obdobia v živote domény, ako sú obdobia rezervácie a expirácie. Aj ked‘ sa tieto mechanizmy za posledné roky zmenili, môžu byť dôležitou informáciou, ak sa rozhodneme zaregistrovať doménu alebo ju znovu získať.

Nasledujúci článok vysvetľuje, aký je životný cyklus domény a kedy bude doména voľná na opätovnú registráciu. Ďalšie nástroje, ako napríklad databáza WholS, vám pomôžu analyzovať životný cyklus domény. Naznačuje to dátum registrácie a koniec predplatitel’ského obdobia.

Úvod

Internetové domény majú svoj životný cyklus, t. j. čas od okamihu registrácie domény až po jej návrat do skupiny voľných mien. C Životný cyklus domény závisí od politiky registra, ktorý danú doménu spravuje (napr. pre .eu doményje to EURID). Životný cyklus domény závisí od typu domény — napríklad životný cyklus domén .sk sa Iíši od životného cyklu globálnych domén, napríklad com.

Príkladom inej životnosti domény môže byť doména .to, ktorú je možné registrovať len na obdobie 2, 3, 5 alebo 10 rokov. V prípade domény s koncovkou .eu je doba karantény iná (t. j. doba, kedy doména nefunguje, ale predplatitel‘ ju môže stále platiť) a predstavuje 40 dní.

Národná doména .sk

Každá doména, ktorá konč’í sa * .sk, má rovnakú špecifikáciu životného cyklu domény popísa nú nižšie (napr. „vasadomena.org.sk“ a „vasadomena.sk“ majú rovnaký životný cyklus).

  • Registrácia domény — prebieha v momente jej zaplatenia, trvá 1 rok (až do 10 rokov)
  • Bez obnovy — doména bude deaktivovaná po roku a po zaplatení domény bude znovu aktivovaná.
  • Karanténa (ochranné obdobie): – po roku je doména platná ešte d’alších 40 dní. V deň 41 sa doména vráti do skupiny voľných mien

Ak je doména zaplatená a doba platnosti vypršala a používatel‘ odstúpi od zmluvy (neplatí za predĺženie platnosti domény), je možné doménu po 40 dňoch karantény znova zaregistrovať. Môžete zaplatiť za doménu v karanténe, aby ste ju mohli znova uviesť do prevádzky. Kliknutím sem sa dozviete viac o platbe za doménu po skončenídoby jej platnosti.

DÔLEŽITÉ! Registrácia domény prebehne po jej zaplatení. Dovtedy môže byť doména stále registrovaná napríklad u iného operátora. Doména nemá rezervačnú dobu, čo zaručuje jej dostupnosť osobe/subjektu, ktorý si doménu pridal do panelu, ale nezaplatil za ňu. Ak si chcete zaregistrovať doménu a stať sa jej majitel’om, zaplaťte za doménu ihned‘ po pridaní objednávky.

Globálna doména (.com, .net, .org, .biz, .info)

DÔLEŽITÉ! Kliknite sem, ak chcete predĺžiť globálnu doménu, ktorej platnosť vypršala. Nezabudnite, že v prípade globálnych domén si ich môžete predĺžiť za štandardnú cenu do 34. dňa po expirácii domény. Po 35 dňoch od dátumu expirácie domény sa účtuje dodatočný poplatok za opätovnú aktiváciu / obnovenie domény.

Európska doména .eu

V prípade európskych domén bola dňa 15.09.2014 zavedená aktualizácia ich životného cyklu. Podl’a nových pravidiel platnosť európskych domén zaregistrovaných po 15. 9. 2014 vyprší rovnako jeden rok odo dňa registrácie, a nie na konci kalendárneho mesiaca ako doteraz. Po expirácii domény prejde na tzv karanténu (40 dní), počas ktorej budete musieť zaplatiť dodatočný poplatok za jej obnovenie (preto odporúčame platiť európske domény včas).

Príklad: doména .eu registrovaná dňa 20.10.2014 na dobu 1 roka, expiruje 20.10.2015 (ak nebude predĺžená. Po expirácii domény bude doména v tzv karanténe na 40 dní. Až po týchto 40 dňoch sa doména vráti do skupiny voľných mien.

DÔLEŽITÉ! Po vypršaní platnosti domény sa účtuje dodatočný poplatok za opätovnú aktiváciu / obnovenie domény.

Pre domény .eu zaregistrované pred 15.09.2014 platia predchádzajúce zásady životného cyklu.

Lacné internetové domény

Zaregistrujte si svoju vlastnú adresu na internete ešte dnes. Aj keď je Vaša vysnívaná doména obsadená, náš inteligentný vyhľadávač Vám napovie ďalšie možnosti.

Домейни Prezrite si ponuku

Generic filters
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treści
Filter by Article Categories
Často kladené otázky
Registrácia služieb
Zákaznícky panel
Domény
Hosting
Automatický inštalátor CMS
Databázy
FTP
Elektronická pošta
Webmail
E-mailové programy
SSL certifikát
Website Builder
Office 365
Google Workspace
Bezpečnosť
Vedomostná základňa
WordPress
alebo